nie. Lip 12th, 2020

Oszczędzać czy inwestować?

Dwie kluczowe rzeczy jakie może zrobić ze swoimi pieniędzmi to wydać je na jakieś cele albo odłożyć. Wydawanie lub oszczędzanie – często jesteśmy rozdarci między jednym a drugim. Bo z jednej chcemy sobie coś kupić, a z drugiej zapala się lampka, która każe nam posiadane środki jednak odłożyć i czekać na to aż będą one bardziej potrzebne. Nie jest bowiem żadną sztuką łatwo pozbyć się oszczędności i gdy nadejdzie przysłowiowa „czarna godzina” załamywać ręce, utyskując nad swoim marnym losem. Taką drogą iść nie należy. Jaka jest alternatywa?

Kredyt ogranicza

Oszczędzanie ma na pewno sens i przynajmniej pewną część swoich dochodów warto umieścić na lokacie czy koncie oszczędnościowym. Naturalnie w praktyce mogą pozwolić sobie na to jedynie te osoby, które mają pewną górkę pieniędzy i nie są zmuszane na przykład do spłacania rat kredytu. A realia są takie, że kredyty bierze spora liczba osób.

Konieczność comiesięcznego przekazywania rat spłaty bankowi powoduje, że pole do oszczędzania diametralnie się zawęża. Co do owej finansowej górki, to odkładanie jej na rachunku nie jest jedyną opcją.

Inwestujmy z głową!

Posiadane pieniądze warto zainwestować, ale także trzeba robić to z głową. Najlepsze są te inwestycje, które nie są obarczone dużym ryzykiem, a jednocześnie dają nam realne szanse na zyski. Oczywiście takich prezentów od losu dostajemy najmniej, ponieważ większość potencjalnie zyskownych inwestycji jest jednak obarczona ryzykiem i to niemałym. Stąd konieczne jest dokładne rozeznanie w tych możliwościach jakie się pojawiają. Jeśli będziemy inwestować, to trzeba być w tym względzie racjonalnym. .